Mit kell figyelembe venni lakásfelújítás előtt?
Mit kell figyelembe venni lakásfelújítás előtt?
A lakásfelújítás nagyon nagy munka és a megrendelőnek is nagyon fárasztó, ezért érdemes logikusan átgondolni azt, hogy milyen munkát szeretne elvégeztetni, mert ezzel időt, energiát és nem utolsó sorban sok pénzt spórolhat.
Egy fürdőszoba felújításának az utolsó munkafolyamata a burkolás. Sokan azt hiszik, hogy a fürdőszobába felraknak pár új csempét és már kész is vagyunk, de át kell gondolnunk azt, hogy a falban lévő víz és villanyvezetékek mennyire öregek, mert ha a csempe felkerül és egy év múlva csőtörés történik, vagy a falban elég a villanyvezeték, akkor a csempéket le kell verni és a burkolás, lakásfelújítás megint aktuálissá válik.
A szobafestés mázolás esetén is ugyan ez a helyzet, a villanyvezetékek cseréje az elsődleges, tehát a villanyszerelés, klíma beszerelés stb., minden, ami véséssel jár és utána lehet elkezdeni a szobafestés mázolás munkálatait.
A konyhában a burkolás akkor indulhat, ha az új konyhabútor tervei már megvannak, mert a csempét a felső szekrény és a konyhapult közé kell felrakni, itt szinte milliméter pontossággal kell dolgozni. A konyhában a vizes blokkot érdemes átrakatni, és hallgatni a konyhatervezőre azért, hogy ergonomikus elrendezésű legyen a konyha, a különböző munkafázisok egymás után következzenek a főzés alatt (kiveszem a hűtőből, megmosom, feldarabolom és megfőzőm)
Vannak ügyfelek, akik nem kérnek a WC-be csempét a falra, de mi ellenezzük ezt, mert a WC kagylóból, a lehúzás során kifröccsenhet a víz a falra. A csempét ezáltal könnyű tisztán tartani, viszont a sima festett fal foltos lesz és a higiéniai szempontoknak sem felel meg a festett megoldás.
Amennyiben a szobákban padlószőnyeg található, érdemes azt laminált padlóra lecserélni, mert a padlót könnyebb tisztán tartani, mint a leragasztott padlószőnyeget, a szőnyeg beszívja a port és a koszt, a laminált padlóra rárakhatunk kisebb nagyobb szőnyegeket, amiket időnként kimoshatunk, illetve kiszellőztethetjük ezeket a folyóson.
Egyre többen választanak beépített gardróbszekrényt a lakásukba, lassan már ez is a lakásfelújítás szerves részévé válik, ezt is érdemes megterveztetni és a szobafestés mázolás megkezdése előtt a szakembereknek odaadni a terveket azért, hogy az adott falfelületet a szekrény beszerelése előtt előkészíthessék. Amennyiben a szekrénybe konnektort, vagy lámpát szeretne akkor villanyszerelés előtt a villanyszerelőnek ezt jelezni kell, mert a festés után a javítás újból pénzbe kerül.
Ha ezt a pár jó tanácsot megfogadja és betartja, akkor a lakásfelújítás ára nem fog drasztikusan megemelkedni.
Egy újonnan vásárolt használt lakásnak bizony lehetnek rejtett hibái!
Rengeteg használt lakás cserél gazdát évente és az új tulajdonosok a lakásfelújítás segítségével szeretnék otthonossá varázsolni új lakásukat. Amikor kimegyünk felmérni egy lakást, sokszor elmondják nekünk azt, hogy az előző tulajdonos nemrég miket újított fel a lakáson, és nekünk csak kisebb munkánk lenne, de hamar kiderül az, hogy ami nem látszik, mert a falban van, az lehet, hogy nem is új, ugyanis sokan azt csinálják lakáseladás előtt, hogy kikozmetikázzák a lakást és úgy adják el mintha A-tól Z-ig felújították volna szakemberek segítségével.
Mi is történik ekkor, mit csinált a régi tulajdonos valójában?
Általában annyi szokott történni, hogy a tulajdonos megvesz egy pár vödör falfestéket és kifesti a lakást szabadidejében azért, hogy friss-új illat legyen a lakásban, illetve amit szemmel lát a vevő az tetszeni fog neki, ami meg a falban van az mindegy.
A vezetékek hibája általában akkor derül ki, amikor az új tulajdonos a villanyszerelővel konnektort, lámpát és kapcsolót cseréltet és kiderül, hogy a falban 40 éves vezetékek futnak. A vízvezetékekkel ugyan ez a helyzet, ha a vízszerelő kicseréli a csapokat, akkor a szelepeken látszik, hogy nem újak és el sem lehet zárni őket, mindenféleképpen a vízórát kell ebben az esetben elzárni, na, ekkor már gyanakodhatunk, hogy a falban futó vízvezetékek nem most lettek beépítve.
Jogi orvoslat ilyenkor elvileg szokott lenni az eltitkolt hibákra illetve a behazudott felújítási munkákra, viszont közel sem biztos, hogy a több éves pereskedés a számunkra megfelelő ítélettel jár.
Lakásvásárlás előtt érdemes személyesen is meggyőződni arról, hogy tényleg igaz az, amit a tulajdonos állít, egy kapcsolót, konnektort le kell szerelni és meg kell vizsgálni a vezetéket, illetve ne legyünk restek benézni a mosogató alsó szekrénybe és a mosdókagyló alá sem, ellenőrizzük, hogy a szelepek újak vagy sem. Ezek után elkezdhetünk alkudozni a lakás áráról és ennek tudatában vághatunk majd bele tulajdonos ként a lakásfelújításba!
A régi panellakás felújítás időszakossá vált?
A panellakás felújítás manapság reneszánszát éli, mivel mostanra jönnek ki azok a hibák, amivel az építésnél nem foglalkoztak, vagy az elöregedő gépészet már nem várhat tovább.
A panellakás építésekor a lakások-házak élettartamát 40-50 évre tették, olcsó anyagokból villámgyorsan minél több panellakás épült a Budapestre költöző emberek számára. Először megépítették betonból a befogadó szintet, majd és erre épültek rá a panel elemek, naponta akár két szint is elkészült, tehát akár egy hónap alatt felépült egy 10 emeletes panelház és már költözhettek is be az új lakók. A panellakás fürdőszobája sokszor a gyárban készült el, beszerelvényezték, becsövezték és egyben szállították a helyszínre, már csak be kellett emelni a helyére és bekötni a víz és villanyvezetékeket.
A panellakás felújítás, lakásfelújítás ezért is lehet aktuális, mert ha idáig nem nyúltak a falban futó vezetékekhez, akkor az már jócskán elöregedett, tűz és csőtörés veszélyes.
Egy panellakás felújítása előtt fel kell tárni a hibákat és a falban rejlő dolgokat is ki kell javítani. A panellakásokat már annyira jól fel lehet újítani, hogyha bent vagyunk a lakásba, akkor eszünkbe sem jut az, hogy ez egy panel. Mostanra már elég sok ház homlokzatát is felújítottak, a házak modern szigetelést kaptak, illetve a nyílászárók radiátorok cseréje is megtörtént, a radiátorokra modern fogyasztásmérő berendezés került, így a komfortérzet jelentősen megemelkedett a panellakásokban.
Napvilágra került egy olyan hír, hogy a 10 emeletes panelházakat visszabontanák az 5. emeletig és tetőt raknának rá, a kiköltöztetett embereket pedig anyagilag kárpótolja a Magyar állam. Ez a dolog viszont több sebből is vérzik, mert szerintünk drágább lenne a visszabontás, a megmaradt lakások modernizációja, a véglegesen kiköltöztetett emberek kárpótlása, illetve az ideiglenesen kiköltöztetett emberek elszállásolása, mintha új lakóparkokat építenének és odaadnák a lakásokat az embereknek. Ráadásul a panelprogram keretében rengeteg ház külső homlokzata megújult illetve az ablakokat mind kicserélték, az erre fordított pénz ezek szerint mind felesleges volt, mert nem térült meg a beruházás, viszont már bontanák is vissza a házakat. Erre szokták mondani, bolond lukból bolond szél fúj, az ember kapkodja a fejét J
A régi panellakás felújítás időszakossá vált?
A panellakás felújítás manapság reneszánszát éli, mivel mostanra jönnek ki azok a hibák, amivel az építésnél nem foglalkoztak, vagy az elöregedő gépészet már nem várhat tovább.
A panellakás építésekor a lakások-házak élettartamát 40-50 évre tették, olcsó anyagokból villámgyorsan minél több panellakás épült a Budapestre költöző emberek számára. Először megépítették betonból a befogadó szintet, majd és erre épültek rá a panel elemek, naponta akár két szint is elkészült, tehát akár egy hónap alatt felépült egy 10 emeletes panelház és már költözhettek is be az új lakók. A panellakás fürdőszobája sokszor a gyárban készült el, beszerelvényezték, becsövezték és egyben szállították a helyszínre, már csak bekellett emelni a helyére és bekötni a víz és villanyvezetékeket.
A panellakás felújítás ezért is lehet aktuális, mert ha idáig nem nyúltak a falban futó vezetékekhez, akkor az már jócskán elöregedett, tűz és csőtörés veszélyes.
Egy panellakás felújítása előtt fel kell tárni a hibákat és a falban rejlő dolgokat is ki kell javítani. A panellakásokat már annyira jól fel lehet újítani, hogyha bent vagyunk a lakásba, akkor eszünkbe sem jut az, hogy ez egy panel. Mostanra már elég sok ház homlokzatát is felújítottak, a házak modern szigetelést kaptak, illetve a nyílászárók radiátorok cseréje is megtörtént, a radiátorokra modern fogyasztásmérő berendezés került, így a komfortérzet jelentősen megemelkedett a panellakásokban.
Napvilágra került egy olyan hír, hogy a 10 emeletes panelházakat visszabontanák az 5. emeletig és tetőt raknának rá, a kiköltöztetett embereket pedig anyagilag kárpótolja a Magyar állam. Ez a dolog viszont több sebből is vérzik, mert szerintünk drágább lenne a visszabontás, a megmaradt lakások modernizációja, a véglegesen kiköltöztetett emberek kárpótlása, illetve az ideiglenesen kiköltöztetett emberek elszállásolása, mintha új lakóparkokat építenének és odaadnák a lakásokat az embereknek. Ráadásul a panelprogram keretében rengeteg ház külső homlokzata megújult illetve az ablakokat mind kicserélték, az erre fordított pénz ezek szerint mind felesleges volt, mert nem térült meg a beruházás, viszont már bontanák is vissza a házakat. Erre szokták mondani, bolond lukból bolond szél fúj, az ember kapkodja a fejét.
Családi ház felújítás, lakásfelújítás
Budapest külső kerületeiben rengeteg családi ház található és sok esetben ezekre is ráfér a felújítás, lakásfelújítás. A szerencsésebb eset az, amikor a tető jó állapotú és a külső homlokzathoz sem kell hozzányúlni ezért, mint egy lakásfelújítás esetén, ebben az esetben is a családi ház belsejét renováljuk.
A családi házak felújítása során sokszor találkozunk penésszel, ami a nem megfelelő szigetelésről árulkodik, ugyanis hő híd keletkezik, az adott sarokban, falfelületen lecsapódik a pára és egy idő után penész alakul ki a felületen. Ez a szörnyű és alattomos fertőzés nem csak látható helyen bukkanhat fel, hanem egy konyhaszekrény vagy egy szobaszekrény mögött is és évek is eltelhetnek addig, ameddig felfedezi ezt az óriási problémát! A penész nem csak csúnya, hanem egészségtelen is, légúti megbetegedéseket okozhat, ezért mihamarabb el kell távolítani a penészt a falakról és gondoskodni kell arról, hogy ne is tudjon visszatérni.
Többször előfordult az, hogy a vakolatot tégláig levertük, mert a fertőzés nagyon nagy volt, újból vakoltuk, ezáltal megszűnt a fertőzés. A penészt megelőzhetjük páramentesítő készülékkel, rendszeres szellőztetéssel, a konyhában használjunk főzéskor páraelszívót, illetve a jó szigetelés az elsődleges megoldás.
A családi házak esetén a felázás is gyakori probléma a lakásfelújítás előtt, a falak felszívják a talajvizet és ezáltal a falak vizesek. Vannak cégek, akik ezt profin meg tudják szüntetni, de nem kis pénzbe kerül. A falat a lábazatnál vízszintesen elvágják és a vágásba szigetelő lemezeket építenek be, így a lábazatnál elvágják a víz útját, a fal már nem tudja azt felszívni, a fal ekkor már ki tud száradni és a szobafestés mázolás után a ház megint régi pompájában tündököl.
A családi házak esetén gyakran felmerül a tetőtér beépítése is, mint opció, viszont ehhez ki kel kérni egy statikus véleményét is, mert lehet, hogy a födém nem bírja el a plusz emeletet, mert a régebbi házak nem erre vannak kitalálva.
A családi ház felújítás során új tereket is kialakíthatunk, megváltoztatva a ház elrendezését, sok lehetőség van egy ilyen átalakításban, de minden esetben kérjük ki egy statikus véleményét a munka megkezdése előtt!
Lakásfelújítás olcsón, minőségi kivitelben, akár azonnali kezdéssel!